Asociația Tinerilor Csibész
Számlaszám LEJ:
RO65RNCB0152042357960001
Számlaszám HUF:
RO64RNCB0152042357960019
Számlaszám EURO:
RO38RNCB0152042357960002
Számlaszám USD:
RO86RNCB0152042357960011
Swift cod: RNCB ROBU
Banca Comerciala Romana
Sucursala Harghita
Kérjük, támogassa adója 2 %-val alapítványunkat.
Itt letölthető a 2 példányban kitöltendő, adatainkat tartalmazó 230-as nyomtatvány
és a kitöltési tájékoztató.
Köszönjük!
A Csibész alapítvány fennállásától kezdve több házat valamint tömbház lakást vásárolt Csíksomlyó környékén, amellyel otthont teremtett azon fiataloknak akik kikerültek a gyermekvédelmi rendszerből és a Csibész családok számára. Ilyen házak az Ajnádi ház, Csíkszentmihályi ház, Joachim ház (Borvíz ház) Csíksomlyón, Anna ház Csíksomlyón, 8 tömbház lakás Csíkszeredában.
A délutáni program a helyi igények felmérése alapján jött létre, a község, az iskola és az egyház közreműködésével. Az előzetes felmérések alapján sok olyan gyereket találtunk a faluban, akik nagyon nehéz anyagi körülmények között élnek. Ők olyan iskoláskorú gyerekek, akik a családi háttér hiányosságai miatt nem látogatják rendszeresen az órákat, ezért gyakran kétes erkölcsű csoportok áldozataivá válhatnak.
Számukra jött létre ez a program. Ebbe a csoportba tartozó gyerekek az iskolai órák után jönnek be délutáni foglalkozásra az Úz Bence házba. Az Alapítvány biztosít számukra kétszeri étkezést, megfelelő higiéniai körülményeket és szakfelügyeletet.
Segítünk nekik a következő napi leckék elkészítésében, szórakoztató, nevelő jellegű programokat szervezünk nekik. Az est közeledtével a gyerekek hazamennek családjaikhoz.
Így értékelődnek át a nehéz helyzetben lévő gyerekek mindennapjai, és talán abban tudunk segíteni nekik, hogy ne kallódjanak el, ne szoruljanak a társadalom perifériájára.
A 90-es évek elején egy megvert anyuka kopogott be a csobotfalvi plébániára. Menedéket kért. Agresszív férje elöl menekült.
Őt gyermekével együtt a plébánia udvarán álló Betlehembe helyeztük el. Így indult a Lányanya program, amely a veszélyeztetett anyákon és gyermekeiken kívánt segíteni. Később, amikor elkészült a csíkszentmártoni központ, akkor oda fogadtuk be őket.
A ház, ahol ez a központ működik 4 szobával, 4 fürdőszobával és 2 kisebb szobával rendelkezik.
2003-ban indult, azóta több mint 100 anya és gyermeke került gondozásba. Ide nemcsak olyan anyákat fogadunk be, akik lányanyák, hanem segítséget nyújtunk olyanoknak is, akik különböző okok miatt/ pl. családon belüli erőszak/ kerülnek az utcára.
A cél az, hogy anya és gyermeke biztonságba érezhesse magát, kiegyensúlyozott körülmények között nevelhesse gyermekét. Igyekszünk munkahelyet keresni annak, aki nem két éven aluli gyerekkel jön, megtanítani arra, hogyan bánjon gyerekével, támogatni, segítséget nyújtani különböző helyzetekben.
Célunk, hogy ezek a fiatal anyák menedéket találjanak, és hosszú távon is példaértékű legyen számukra a gyerekkel való bánásmód és törődés. Működése óta a legtöbb anyának sikerült munkahelyet találnia, volt, akit visszafogadtak a szülei, kibékült családjával.
A napközi otthonban olyan gyerekeket fogadunk, akik 2 és 12 év közöttiek, akiknek szülei dolgoznak, illetve dolgozni szeretnének.
Azokat a családokat segítjük, akik nehezen vagy egyáltalán nem tudják megoldani a gyermekeik felügyeletét.
Jogszabály szerint két év után az anyának vissza kell állnia dolgozni, de az óvodák csak három éves kortól fogadják a gyerekeket.
Ezt az évet próbáljuk lefedni, valamint nagyobb gyerekeket is fogadunk, mivel a szülők késő délutánig dolgoznak.
Vannak olyan gyerekek is, akiket egy pár órára hagy a szülő, míg elintézni valója van a városban.
Esetenként a lányanyák gyerekeit is befogadjuk, ha dolgozni akarnak menni.
Koruknak megfelelően foglalkozunk a gyerekekkel, igyekszünk hasznosan tölteni az időt, valamint fejlesztő, tanító játékokat iktatunk be a napi programba.